මුහුද යට තනි වුනු 44 දෙනාම අවසන් නින්දේ..!! අතුරුදන් වූ සබ්මැරීනයේ තොරතුරු එළියට.

පසුගිය නොවැම්බර් 15 දා අතුරුදන් වූ ආජන්ටිනාවට අයත්  සබ්මැරීනය  අඩි 3000 ක්‌ පමණ ගැඹුරු මුහුදේ ඇති බවට ඇමරිකානු අධිතාක්‍ෂණික ගුවන් යානාවක්‌ විසින් සනාථ කරගෙන තිබෙනවා.  සැන්ජුමන් නමින් හඳුන්වන මෙම සබ්මැරීනය 1983 වසරේදී නිෂ්පාදය කර ඇති අතර එය දිගින් මීටර් 66 ක් වනවා.

මෙම සබ්මැරීනය අතුරුදහන් වනවිට එහි නාවිකයන් 44 දෙනෙකු ගමන් කර ඇති අතර කාන්තා නැවියෙක්‌ ද ඒ අතර රාජකාරියේ යෙදී තිබෙනවා.එලියානා ක්‍රව්සියාන් නමැති මෙම කාන්තා නැවිය ආජන්ටිනාවේ නාවික හමුදාවේ සිටින එකම සබ්මැරීන් නිලධාරිනියද වෙනවා.

මෙම අතුරුදන් වූ ආජන්ටිනා සබ්මැරීනයේ සිටින නැවියන් කණ්‌ඩායම බේරා ගැනීම වෙනුවෙන් විශේෂ ඇමරිකානු යාත්‍රාවක් ලබා දීමට කටයුතු යොදා තිබුනද එමගින් වරකට බේරාගත හැකි නැවියන් ප්‍රමාණය 18 කට සීමා වී තිබුණා. කෙසේ වෙතත් මෙම සබ්මැරීනය තුල ඔක්සිජන් වායුවද අවසන් වී ඇති අතර සබ්මැරීනය තුල පිපිරීමක්ද සිදුව තිබෙනවා.

 

මේ හේතුව නිසා දැනටමත් සියළුම නැවියන් මියගොස් ඇති බවට ආජන්ටිනා හමුදාව ප්‍රකාශකර ඇති බව  විදෙස් මාධ්‍ය පෙන්වා දෙනවා.මෙම සබ්මැරීනය කුල ඇතිවූ පිපිරීම පිළිබඳව ඇමරිකාව දැනගෙන සිට එය වසන්කල බවට මියගිය පුද්ගලයින්ගේ ඥාතීන් චෝදනා කර තිබෙනවා.

 

[rns_reactions]