කොලොන්නාව ශ්‍රිලනිප ජයග්‍රහණය කරවන බල කදවුරේ ඉතිහාසය මෙන්න..

 වසර තිස්පහකට ආසන්න කාලයක් කොළොන්නාවේ ආසනය තුල විවිද දේශපාලකයින් සිටි නමුත් ඔහුන් සියල්ලොම කලේ කොළොන්නාවේ අහිංසක දිලිදු ජනතාවගේ හැගිම් සමග ක්‍රීඩා කිරිමයි.

විශේෂයෙන්ම කොළොන්නාවේ හිටපු දේශපාලනඥයෙකු වු වීරසිංහ මල්ලිමාරච්චිගේ ආශිර්වාදයෙන් 1987 වකවානුවේ ආරම්භවු කොළොන්නාවේ මීතොටමුල්ල පොතුවිල් කුඹුරේ පිහිටි කසල අංගනය හේතුවෙන් කොළොන්නාවේ සමස්ථ ජනතාවට විශාල පිලිකාවක් විය.

අනතුරුව කොළොන්නාවේ කුණු කන්ද තම දේශපාලන ඉත්තක් කරගත් කාලකණ්ණි දේශපාලනඥයින් ජනතාව හමුවේ ප්‍රකාශ කලේ මෙම කුණු කන්ද කෙසේ හෝ ඉවත්කිරිමට කටයුතු කරන බවත් ඒ සදහා ජන්දය තමන්ට ලබාදෙන ලෙසත් පසුව කොළොන්නාවේ ජනතාවගේ ජන්දයෙන් බලයට පත් නාවලගේ බැනට් කුරේ අශෝකා ලංකා තිලක රේණුක පෙරේරා එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ කලක් කොළොන්නාවේ ආසන සංවිධායක ලෙස කටයුතු කළ කරුණාසේන කොඩිතුවක්කු වැනි මහජන ජන්දයෙන් පැරදිච්ච බංකොලොත් අමන දේශපාලනඥයින් සිදුකලේ කොළොන්නාවේ මිනිසුන්ට කොකා පෙන්වීම හැරෙන්න කොළොන්නාවේ ජනතාවට හෝ කොළොන්නවේ නගරයටත් කල සේවයක් නොවිය.

සත්‍ය වශයෙන් ගතහොත් එම අසුචි තවරකර ගත් දේශපාලනඥයින්ට අවශ්‍ය වුයේ ගමට වැඩක් කරන පුද්ගලයෙකුට වැඩ කිරිමට ඉඩනොදි වලකැපිමයි. අනතුරුව මහින්ද රාජපක්ෂ කාළ පරාසය තුල කොළොන්නාව ආසනය තුල යහපත්සි සහ අයහපත් දෙපසටම වෙනසක් සිදුවිය. ප්‍රසන්න සෝලංගආරච්චි රවීන්ද්‍ර උදයශාන්ත වැනි තරුණයන් කොටිකාවත්ත මුල්ලේරියාව ප්‍රාදේශිය සභාව සහ කොලොන්නාව නගර සභාවේ ප්‍රධානීන් බවට පත්වීම ඉතා යහපත් ප්‍රවණතාවයක් වන අතර කුඩු රජෙක් ලෙස කිරුළු පලන් දුමින්ද සිල්වා ආසන සංවිධායක බවට පත්වීම එහි අයහපත්ම සිදුවීම විය. මේ අයහපත් සිදුවීම නිසාවෙන් භාරත ලක්ෂ්මන් ප්‍රේමචන්ද්‍ර නැමති දේශපාලණයේ පතාක යෝධයාට ජිවිතයෙන් වන්දි ගෙවීමටද සිදුවිය.

ප්‍රසන්න සෝලංගආරච්චි නැමති ජන හිතකාමි නායකයා තමන් වෙත එන ඕනෑම තරාතිරමක පුද්ගලයෙකුට කිසිදු පාට පක්ෂ ජාති ආගම් කුල භේදයකින් තොරව ජනතා සේවය සපයන නායකයෙකු බව මුළු කොලොන්නාවම දන්නා ප්‍රසිද්ධ කරුණකි.  රවින්ද්‍ර උදය ශාන්ත දේශපාලනයට පැමිණිමට පෙර තම පෞද්ගලික ව්‍යාපාර වලින් කොටසක් ලංකාවේ මායිම් ගම්මාන වලට සහ අහිංසක දුගි දුප්පත් ජනතාවට පාසල් යන දූ දරුවන්ට අවශ්‍ය කරන පාසල් උපකරණ නිවසක් නොමැති මිනිස්සුන්ට නිවසක් සාදා ගැනිමට උපකාර කිරිම ඔහුගේ පුරුද්දක් විය.

එක්සත් ජාතික පක්ෂයට බලය හිමිව තිබු ප්‍රාදේශිය සභාව ජයග්‍රහණය කර එහි කටයුතු විධිමත් කර ජනතාවට උපරිමයෙන් සේවාවන් සපයමින් මංමාවත් ප්‍රතිසංස්කරණය කරමින් ප්‍රසන්න සෝලංගආරච්චි ජනතා සේවයේ නියලෙද්දි. පුරා වසර තිස් හයකට ආසන්න කාලයක් එජාපය යටතේ පැවති කොළොන්නාව ආසනය ශ්‍රීලනිපයට ජය අත්කර දුන් රවින්ද්‍ර උදය ශාන්ත කොළොන්නාවේ ජනතාවටත් එජාපය යටතේ කොළොන්නාවේ අබලන්වු පාර තොටවල් සාදා ප්‍රතිසංස්කරණය කොට කොළොන්නාව ලස්සන නගරයක් බවට පත්කර දීමට කටයුතු කළේය.

එමෙන් එදා අප්‍රේල් 14වැනිදින මීතොටමුල්ලේ පොතුවිල් කුඹුර කසල අංඝනයේ කොටසක් කඩාවැටිම හේතුවෙන් විශාල ජීවිත හානියක් සිදුවෙද්දි එජාපයේ වත්මන් ආසන සංවිධායක ලෙස කටයුතුකරන එස් එම් මරික්කාර් ඇතුළු ඔහුගේ මඩ ෆේස්බුක් බලකාය පෙරටුගාමි පක්ෂයේ නුවන් බෝපගේ, විසින් ප්‍රසන්න සෝලංගආරච්චි මැතිතුමාගේ නායකත්වය යටතේ රවින්ද්‍ර උදයශාන්ත කොළොන්නාවේ කුණු කන්දෙන් අගතියට පත් ජනතාව වෙනුවෙන් යුුතුකම් ඉටුකරද්දි කප්පම් ගත් පවසමින් විශාල මඩ ප්‍රචාර දියත් කරමින් ඔවුන්ගේ ජනතා සේවය අඩපණ කිරිමට උත්සහ කලද ඒ කිසිදු දෙයකට  නොසැලි මුහුණ දීමට තරම් සෝලංගආරච්චි සහ රවින්ද්‍ර ශක්තිමත් විය. 

ඇතැම් පිරිස් ඔවුන්ව පැහැර ගෙන ගොස් ඝාතනය කිරිමට සැලසුම් කෙරුනද ඒවා සියල්ලම් ව්‍යාර්ථ වුනේ කොළොන්නාවේ ජනතාවගේ ආශිර්වාදය සෝලංගආරච්චිට සහ රවින්ද්‍රට කොළොන්නාවේ මිනිස්සු අතර තිබෙන බැදිම  කැඩිමට  කිසිවෙකුට නොහැකි විය.

කොළොන්නාවේ මීතොටමුල්ල කසල කන්ද ඉවත්කිරීමට සටන් කළ සෝලංග-රවීන්ද්‍ර නායක දෙපළ සිය උපන් ගමවු මීතොටමුල්ලේ ජනතාව කුණු කන්දෙන් යටවී මියයද්දි ඒ සදහා සටනට පැමිණි මේ නායක දෙපල ‍ඉදිරි පළාත් පාලන මැතිවරණයේදී කොළොන්නාව  ජයග්‍රහණය කිරිමට එක්ව සිටිම ජනතා ජයග්‍රහණයකි.

[rns_reactions]