අගනගර එකකට වඩා ඇති රටවල් ගැන ‘ඔබ නොඇසූ වීරූ අපූරු කතාවක්’

අගනගර එකකට වඩා ඇති රටවල් ගැන ‘ඔබ නොඇසූ වීරූ අපූරු කතාවක්’
Spread the love

අග නුවර‘ ගැන කතා අපි හැමෝම දන්නවා. බෞද්ධ සාහිත්‍ය ගත් විට බරණැස්පුරයේ බරණැස් නුවර තමයි ජනප්‍රියතම අගනගරය වුණේ. ඒ අතර ලංකාවේ අනුරාධපුර, පොළොන්නරුව, දඹදෙණිය, මහනුවර, කෝට්ටේ ගැන අපිට මතකයි. ඒ ලංකාව…

ලෝකය ගත් විට පුරාණ ලෝකයේ ඊජිත්තුවේ ඇලෙක්සැන්ඩ්‍රියාව, ග්‍රීසියේ ඇතන්ස්, රෝමය බැග්ඩෑග් අපේ මතකයට එනවා.

Loading...

ඒත් අපි දැන් කතා කරන්න යන්නේ ඒ අතීය හා බැදී ඉදිරියට යන නූතන ලෝකය ගැන. කතාව තමයි අගනුවරවල් එකකට වඩා ඇති රටවල්. මෙක සාමාන්‍ය කතාවක් වුණාට ඒක වැදගත් කියලා හිතෙනවා. මොකද යම් රටක් තම රටට අගනුවරවල් දෙකක් හෝ ඊට වැඩියෙන් කිහිපයක් තෝරා ගැනීම ඓතිහාසික, ජනවාර්ගික,ආර්ථික මෙන්ම දේශපාලන හේතු තිබෙනවා. ආරක්ෂාවත් නොසලකා හැරිය නොහැකි කතාවක්.

කොහොම වුණත් ලෝකයේ අගනුවරවල් එකකට වඩා වැඩි රටවල් අතරට ලංකාවත් එක් වෙනවා. ඒ කොළඹ සහ ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ යනුවෙන් අපටත් අගනුවරවල් දෙකක් තිබෙන නිසා.

අගනුවරවල් එකකට වඩා අවශ්‍ය වුණේ ඇයි ?

20 වන සියවසේ ලෝක සිතියම පරිවර්තනය කළ යුද්ධ, විප්ලව සහ බිඳ වැටුණු අධිරාජ්‍යයන් පුදුම සහගත ප්‍රතිලාභියෙකු ඇත: ඔන්ටාරියෝ හි කිංග්ස්ටන් හි ක්වීන්ස් විශ්ව විද්‍යාලයේ නාගරික සැලසුම් පිළිබඳ මහාචාර්යවරයෙකු වන මහාචාර්ය ඩේවිඩ් ගෝර්ඩන් Professor David Gordon සිය ‘විසිවන සියවසේ අග නගර සැලසුම් කිරීම Planning Twentieth Century Capital Cities (Planning, History and Environment Series)‘ නම් ග්‍රන්ථයේ දක්වන ආකාරයට 1900 දී අගනගර තිබුණේ රටවල් 40 ක් පමණයි.

ඒත් බ්‍රිතාන්‍ය හා ප්‍රංශ අධිරාජ්‍යයන් බිද වැටීමෙන් පසු, ඊටත් දශක තුන හතරකට පසු සෝවියට් සංගමය හා යුගෝස්ලාවියාව බිඳවැටීමෙන් නව රටවල් බිහිවීමත් සමඟ 2000 වන විට එම සංඛ්‍යාව 200 කට වඩා වැඩි වී තිබෙනවා.

බොහෝ රටවල් තනි නගරයක් තම අගනුවර ලෙස තෝරා ගත් බවයි ගෝර්ඩන් පවසන්නේ.

“ අගනගරය කියන්නේ රටේ මධ්‍යම පරිපාලන උපකරණ සාමාන්‍යයෙන් පිහිටා ඇති, නීති සම්මත කිරීමට දේශපාලනඥයන් එක්වන ස්ථානයක්. මේ සියල්ල එකට සොයා ගැනීමේදී බොහෝ සහසම්බන්ධතා තිබෙනවා. නමුත් සමහර රටවල් සරලවම තීරණය කළේ අගනගර සම්බන්ධයෙන් ගත් කල ඊට වැඩි යමක් ඇති බවයි. බෙනින් වෙරළේ සිට ඊස්වාටිනි රාජධානිය Kingdom of eSwatini දක්වා ලොව පුරා අගනගර දෙකක් හෝ වැඩි ගණනක් ඇති ජාතීන් සිටිනවා. ඔවුන්ගේ හේතු වෙනස් වේ. එක්සත් ජනපදය හෝ දකුණු අප්‍රිකාව මෙන් රටවල් එකිනෙකට වෙනස් කලාපවලින් පිහිටුවන විට ඔවුන් අගනගර එකකට වඩා තෝරා ගත්තා‘

ගෝර්ඩන් සඳහන් කරන්නේ බලය සඳහා කලාපීය තරඟය ද අගනගර එකකට වඩා වැඩියෙන් බිහිවීමට ප්‍රබල සාධකයක් විය හැකි බවයි.

“ඔවුන්ගෙන් කිසිවෙකුටත් තම ප්‍රතිවාදියාට අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා බලවත් වීමේ වාසිය ලබා දීමට අවශ්‍ය නැත” යනුවෙන් ගෝර්ඩන් පවසයි. 

“මෙවැනි දේ හා සම්බන්ධ ඉතා සංකීර්ණ දේශපාලනයක් තිබෙනවා. එක්සත් ජනපදය එම ගැටුම නිරාකරණය කළේ පොටෝමාක් ගඟේ සාපේක්ෂව නොදියුණු ප්‍රදේශයක වොෂිංටන් ඩී.සී. පිහිටුවිම මගින්. ඊට වෙනස්ව, දකුණු අප්‍රිකාව ජාතික රජය කේප් ටවුන්, ප්‍රිටෝරියා සහ බ්ලූම්ෆොන්ටයින් නගර අතර බෙදා හැරීමට තීරණය කළා. සමහර විට ප්‍රධාන නගර තෝරා ගැනීම වඩා පහසු බවක් පේනවා.

ටැන්සානියාවේ ඩාර් එස් සලාම් හි හිරු බැසීම දැකීමට සුන්දරයි.
ටැන්සානියාවේ අගනුවරක් වන ඩාර් එස් සලාම් හි හිරු බැසීම අති සුන්දර දර්ශනයකි. යටත් විජිත යුගයේ අගනුවර වන ඩාර් එස් සලාම් සිට සැතපුම් සිය ගණනක් ඈතින් පිහිටි ඩොඩෝමා හි නව අගනුවරක් ස්ථාපිත කරන බව 1973 දී ටැන්සානියාව ප්‍රකාශ කළේය.

“සාමාන්‍යයෙන් වෙරළ තීරයේ පිහිටි සෑම ජනපදයක් සඳහාම අධිරාජ්‍යයන්ට මධ්‍යම පරිපාලන ස්ථාන තිබුණි. එබැවින් ඔවුන්ට මුහුදු මාර්ගයෙන් අධිරාජ්‍ය අගනුවරට ආපසු යාමට හොඳ ප්‍රවේශයක් තිබුණි” යැයි ගෝර්ඩන් පවසයි. (යටත් විජිත යුගයේ ලංකාවේ කොළඹ ගැන සලකා බලන්න)

“රටවල් විජිතකරණය කිරීමේ ප්‍රවණතාවක් නම්, සියලු පුරවැසියන්ට වඩාත් පහසුවෙන් ප්‍රවේශ විය හැකි වන පරිදි අගනුවර රටේ කේන්ද්‍රයට ගෙන යාමයි. එහෙත් ඓතිහාසික අගනගරවල සංස්කෘතික තල්ලුව ජය ගැනීම දුෂ්කර විය හැකියි. උදාහරණයක් ලෙස ටැන්සානියාවෙ යටත් විජිත අගනුවර වූ ඩාර් එස් සලාම් Dar es Salaam තවමත් රජයේ බොහෝ කාර්යයන් මෙහෙයවන අතර, ටැන්සානියානු ජනාධිපතිවරයා සිය කාර්යාලය “නව” ඩොඩෝමා  Dodoma.අගනුවරට ගෙන ගියේ 2019දීයි. අගනුවර තැබිය යුත්තේ කොතැනද යන්න පිළිබඳව නායකයන් මුළා වූ එකම රට ටැන්සානියාව පමණක් නොවෙයි. කැනඩාවට ඔටාවා ගැන තීරණය කිරීමට වසර ගණනාවක් ගත වුණා” ගෝර්ඩන් පවසයි. 

“කැනඩාවේ අගනුවර සෑම වසර දෙකකට වරක් වෙනස් කිරීමට පුරුදුව සිටියේය. මක්නිසාද යත් අගනුවර ස්ථාපිත කළ යුත්තෙ කොතැනටද යන්න තීරණයට කිරීමට කැනේඩියානු පෙඩරල් සම්මේලනයට එකඟ විය නොහැකි වූ නිසයි‘ ගෝර්ඩන් පවසයි.

බෙනින්: පෝටෝ-නොවෝ සහ කොටොනූ Benin: Porto-Novo and Cotonou

පෝටෝ-නොවෝ යනු ග්‍රෑන්ඩ් පල්ලිය පිහිටා ඇති බෙනින් හි නිල අගනුවරයි.
බෙනින් හි පෝටෝ-නොවෝ හි ග්‍රෑන්ඩ් පල්ලිය: Porto-Novo is the official capital of Benin බෙනින් හි නිල අගනුවර වන පෝටෝ-නොවෝ හි ඓතිහාසික ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය, කලින් වහල්භාවයේ සිටි මිනිසුන් විසින් මෙහි ගෙන එන ලද අප්‍රිකානු-බ්‍රසීලියානු සංස්කෘතියට බලපෑම් කරයි

උද්යෝගිමත් වරාය නගරය වන කොටොනූ Cotonou බෙනින් වෙත සංචාරකයින් සාදරයෙන් පිළිගන්නා අතර රටේ විශාලතම නගරය රජයේ අගනුවර පුදුමයක් නොවේ. නිල අගනුවර පෝටෝ-නොවෝහි Porto-Novo සිට පැයක් පමණ දුරින් එය පිහිටා ඇත.

යටත් විජිත යුගයේ නිර්මිත නගරයේ ඓතිකි ගොඩනැගිලි සහ නිර්මාණ පරිපූර්ණව පවති. 1960 දී බෙනින් ප්‍රංශයෙන් පූර්ණ නිදහස ලබා ගැනීමට පෙර සිට නගර දෙක අතර බල බෙදීමක් ක්‍රියාත්මක වේ.

cable car transit system in La Paz, Bolivia.

බොලිවියාව: ලා පාස් සහ සුක්‍රේ Bolivia: La Paz and Sucre

ඇන්ඩීස් කඳුකරයේ හිම කඳු මුදුන් වලින් වැසී ඇති ලා පාස් La Paz යනු අගනුවරක ප්‍රදර්ශන කුටියකි. කදු අතර පිහිටි තැනිතලාවේ නිර්මාණය කළ අග නගරයේ වීදී අතර කේබල් කාර් සුන්දර දසුන් මවමින් ඇදී යනු දැකිය හැකිය. ඓතිහාසික බවත් ඒ වටා බැදුණු අපූරු සුන්දරත්වයක් නිබදව දැකිය හැකිය.  

ලා පාස් බොලීවියාවේ පරිපාලන අගනුවර වන අතර, ව්‍යවස්ථා අගනුවර ‘සුක්‍රේ Sucre‘ නගරයේ සිට සැතපුම් සිය ගණනක් ඈතින් පිහිටා ඇත. යටත් විජිත පාලනයේ මුල් දිනවල සුක්‍රේ අවට පතල් වලින් රිදී කඳුකර නගරය ඇන්ඩියන් බලාගාරයක් බවට පත් කළේය. වේගයෙන් වර්ධනය වන ටින් කර්මාන්තයක් ලා පාස් හි ආර්ථික හා දේශපාලන බලය සඳහා දැඩි ප්‍රතිවාදියෙකු බවට පත් කිරීමට උපකාරී වූ අතර එය අද දක්වාම බොලිවියානු රජයේ මධ්‍යස්ථානය ලෙස පවතී.

චිලියේ වල්පරයිසෝ හි quarter තිහාසික කාර්තුව රාත්‍රියේදී බබළයි.
චිලියේ වල්පරයිසෝ  Valparaiso හි රාත්‍රී කාලයේ දසුනක්

චිලී: සන්තියාගෝ සහ වල්පරැන්සෝ Chile: Santiago and Valparaíso

චිලියේ ජාතික පරිපාලන හා අධිකරණ ආයතනවල සාමාජිකයින් සන්තියාගෝ අවට කඳුකරයේ හිම පතිත වීම දෙස බලා සිටින අතර, ජාතික ව්‍යවස්ථාදායකයට වල්පරැන්සෝ නගරයෙන් වර්ණවත් පැසිෆික් සාගරයේ හිරු බැස යෑමක් භුක්ති විඳිය හැකිය.

දර්ශනීය නගර දෙක එකිනෙකාගෙන් සැතපුම් 72 ක් ඈතින් පිහිටා ඇති නමුත් ඒවා ලෝකයෙන් වෙන්ව ඇත. නිල අගනුවර වන සන්තියාගෝහි උස් ගොඩනැඟිලි පාෂාණමය කඳු මුදුන්වල පසුබිමට එරෙහිව සිසිල් අළු-නිල් පැහැයක් ගනී. ජාතික ව්‍යවස්ථාදායක අගනුවර වල්පරැන්සෝ යුනෙස්කෝ ලැයිස්තුගත ඓතිහාසික පුරයකි.

කෝට් ඩි අයිවෝර්: යමූසුක්‍රෝ සහ අබිජ්ජන් Côte D’Ivoire: Yamoussoukro and Abidjan

දශක තුනකට වැඩි කාලයක් ජනාධිපති ධුරයේ රැඳී සිටීම වරප්‍රසාද කිහිපයක් සමඟ (1960 සිට 1993 දක්වා) කෝට් ඩි අයිවෝර් පාලනය කළ ජනාධිපති ෆීලික්ස් හූෆූට්-බොයිනි, තම ළමා කාලය ගත කළ Yamoussoukro යමූසුක්‍ 1983 දී (රටේ දෙවන අගනුවර) සිය නිල අගනුවර බවට පත්ප්‍කර ගත්තේය. කෙසේ වෙතත්, මුල් අගනගරය වන අබිජ්ජන් Abidjan හා සසඳන විට, යමූසූක්‍රෝ නිද්‍රාශීලී අගනුවරකි. අබිජ්ජන් යනු ආණ්ඩුවේ නිල අගනුවර පමණක් වේ.

චෙක් ජනරජයේ ජනාධිපති නිල වශයෙන් ප්‍රාග් කාසල් හි පිහිටා ඇත.
චෙක් ජනරජයේ ජනාධිපති නිල වශයෙන් ප්‍රාග් කාසල් හි පිහිටා ඇත.

චෙක් ජනරජය: ප්‍රාග් සහ බර්නෝ Czech Republic: Prague and Brno

ගොතික් ස්පියර්ස් සහ බැරොක් වහලවල් Gothic spires and Baroque rooflines චෙක් සංස්කෘතිය හා ඉතිහාසය විදහා දක්වන ප්‍රතාපවත් නගරයක් වන ප්‍රාග්හි වල්ටාවා ගං ඉවුර දිගේ Vltava River පිහිටා ඇත. එහි වඩාත් ආකර්ෂණීය ස්ථාන අතර යුනෙස්කෝ ලැයිස්තුගත ඓතිහාසික මධ්‍යස්ථානයේ කොටසක් වන ‘ ප්‍රාග් කාසල් ද ‘ වේ.

9 වන ශතවර්ෂයේ ආරම්භ කරන ලද මෙම මාලිගාව චෙක් ජනරජයේ ජනාධිපතිවරයාගේ නිල කාර්යාලය ලෙස පවතී. එහෙත් චෙක් ජනරජයේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය පවතින්නේ රටේ එතරම් ප්‍රසිද්ධ නැති දෙවන අගනුවර වන බර්නෝහි ය. 

Lobamba

ඊස්වාටිනි රාජධානිය: එම්බබානේ සහ ලොබාම්බා Kingdom of eSwatini: Mbabane and Lobamba

කලින් ‘ස්වාසිලන්තය‘ ලෙස හැඳින්වූ මෙම භූමි ප්‍රදේශය වර්ග සැතපුම් 7,000 කට වඩා අඩු භූමි ප්‍රදේශයකට නාටකාකාර ලෙස වෙනස් භූ දර්ශනයක් නිර්මාණය කරයි. බටහිර කඳුකරයේ, මුහුදු මට්ටමේ සිට මඳක් ඉහළින් උණුසුම්, වියළි තෘණ බිම් කරා ඇද වැටෙන හරිත කඳු වලින් සමන්විත වේ.

ඩලැන්ගනි කඳුකරයේ හදවතෙහි පිහිටා ඇති එම්බබානේ Mbabane පරිපාලන අගනුවරයි. III වන එම්ස්වතී රජුගේ King Mswati III පරම අධිරාජ්‍යයා පිළිබඳ අවබෝධයක් ලබා ගැනීමට ඔබ අපේක්ෂා කරන්නේ නම්, ඔබ රාජකීය අගනුවර වන ලොබාම්බා Lobamba වෙත යා යුතුය.

රට පුරා රාජකීය නිවාස කිහිපයකින් එකක් වන ලුඩ්සිඩ්සිනි රාජකීය නිවසේ රාජකීය පවුල පදිංචිව සිටි. මෙය වාර්ෂික කලා හා සංගීත උළෙල අප්‍රිකානු උත්සව මාලාවේ එක් නැවතුමකි.

මැලේසියාවේ පුටරාජය හි පුත්‍රා පල්ලිය පිහිටා ඇත්තේ මිනිස් අතින් සාදන ලද විලක අද්දර ය.
මැලේසියාවේ පුත්‍රජය හි පුත්‍රා පල්ලිය පිහිටා ඇත්තේ කෘත්‍රීම විලක අද්දර ය.

මැලේසියාව: ක්වාලාලම්පූර් සහ පුත්‍රජය Malaysia: Kuala Lumpur and Putrajaya

අති දැවැන්ත කුළුණු ගොඩනැගිලි සහ වීදි වෙළඳපොලවල් වල එකතුවක් වන ක්වාලාලම්පූර් යනු මැලේසියානු ජීවිතය හා සංස්කෘතිය තුළ උපරිම ලෙස ගිලී යාමකි. Rooftop bars මෙහි රාත්‍රිය පුරා හඩ නඟන අතර කාර්යබහුල වේලාව ගමනාගමනය නතර කරයි.

ක්වාලාලම්පූර් ජාතික අගනුවර ද, ව්‍යවස්ථාදායකයේ ආසනය සහ මැලේසියාවේ රජතුමාගේ නිල නිවසයි. 

එහෙත් රජයන්ට පවා විශාල නගර ජීවිතයෙන් විවේකයක් අවශ්‍ය වේ. මැ‍ලේසියානු රජය 1995 දී ඓතිහාසික නිහඩ අගනගරයක් වන  Putrajaya ඉදිකිරීමට පටන් ගත්තේය. වර්ධනය වීමට ඇති ඉඩ ප්‍රමාණවත් බැවින්, පුත්‍රජය තුළ විශාල උයන්, මුස්ලිම් පල්ලි ආදිය පිහිටා ඇත.

මොන්ටිනිග්‍රෝ: පොඩ්ගොරිකා සහ සෙටින්ජේ Montenegro: Podgorica and Cetinje

මහා මන්දිර සහ කෞතුකාගාර සපිරි මොටිනිග්‍රෝවේ බලයේ සංකේතය ලෙස Cetinje රාජකීය අග නගරය පවතී. ජනාධිපතිවරයාගේ නිල නිවස තවමත් Cetinje නගරයේ අධිරාජ්‍ය නිල් මාලිගයේ Blue Palace පවතී. දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පසු විශාල නගරයක් වූ (එවකට ටයිටොග්‍රෑඩ් Titograd ලෙස ප්‍රසිද්ධ විය) දැන්, නිල ආණ්ඩුව පිහිටා ඇති ස්ථානයයි. 

රෝම යුගයේ බර්සිමිනම් Birziminum ලෙස හැඳින්වූ මෙම නගරය 1992 දී යුගෝස්ලාවියාව කඩා වැටෙද්දී පොඩ්ගොරිකා බවට පත්වීමට පෙර ස්ලාවික් රිබ්නිකා සහ සමාජවාදී ටයිටොග්‍රෑඩ් ලෙස වෙනස් විය.

නෙදර්ලන්තයේ නිල අගනුවර වන ඇම්ස්ටර්ඩෑම් හි සාම්ප්‍රදායික නිවාස රේඛා ඇළ මාර්ග.
නෙදර්ලන්තයේ නිල අගනුවර වන ඇම්ස්ටර්ඩෑම් හි සාම්ප්‍රදායික නිවාස රේඛා ඇළ මාර්ග

නෙදර්ලන්තය: ඇම්ස්ටර්ඩෑම් සහ හේග් Netherlands: Amsterdam and The Hague

ඓතිහාසික ඇළ මාර්ග, අල්ට්‍රාහිප් ප්‍රදේශවාසීන් සහ යුරෝපයේ උණුසුම්ම ස්ථානයක් ලෙස කීර්තියක් ඇති ඇම්ස්ටර්ඩෑම්හි Amsterdam නම හඳුනා ගැනීම ඕනෑ තරම් හේතු තිබේ. නමුත් නෙදර්ලන්තයේ ව්‍යවස්ථාවෙන් නගරය රටේ අගනුවර ලෙස නම් කළද, පාලනය කිරීමේ සැබෑ වැඩ කටයුතු හේග් Hague හි සිදු වේ.

ප්‍රාන්ත ජෙනරාල්, විධායක ශාඛාව සහ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය ඇතුළු නෙදර්ලන්තයේ ප්‍රධාන පාලක මණ්ඩල සියවස් ගණනාවක් තිස්සේ මෙම ගෞරවනීය නගරයේ පිහිටා ඇත.

නෙල්සන් මැන්ඩෙලා ස්මාරකය – ප්‍රිටෝරියා

දකුණු අප්‍රිකාව: ප්‍රිටෝරියා – කේප් ටවුන් සහ බ්ලූම්ෆොන්ටයින් South Africa: Pretoria:,Cape Town and Bloemfontein

අගනගර තුනක් ඇති එකම රට දකුණු අප්‍රිකාව වන අතර එය කලාපය පුරා බලය බෙදාහදා ගැනීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති සුවිශේෂී විධිවිධානයකි.වෙරළ තීරය සහ Table Mountain අතර දර්ශනීය ස්ථානයක් ඇති කේප් ටවුන් බ්‍රිතාන්‍යයේ කේප් ජනපදයේ අගනුවර වූ අතර දකුණු අප්‍රිකාවේ ව්‍යවස්ථාදායක අගනුවර ලෙස පවතී.

ප්‍රිටෝරියා සහ බ්ලූම්ෆොන්ටයින් අතර ඉතිරි රජයේ ශාඛා බෙදීමෙන් නැගී එන දකුණු අප්‍රිකානු ජනරජය නව රට පුරා බලය බෙදා හැරීමට උපකාරී විය. සෑම කෙනෙකුම එහි ආකර්ශනීය බව දැකිය හැකිය. ප්‍රිටෝරියා සෑම සැප්තැම්බරයකම දක්නට ලැබෙන උත්කර්ෂවත් ජකරන්ද මල්  jacaranda blooms සඳහා ප්‍රසිද්ධ වන අතර බ්ලූම්ෆොන්ටයින් ආගන්තුක සත්කාරය මනාව ප්‍රදර්ශනය කරයි.

 jacaranda blooms

ශ්‍රී ලංකාව: කොළඹ සහ ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ Sri Lanka: Colombo and Sri Jayawardenepura Kotte

Beaches line the urban waterfront of Colombo, home to Sri Lanka's national and executive bodies of government.
ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික සහ විධායක ආයතනවල නිජබිම වන කොළඹ නාගරික ජලාශය වෙරළ තීරය.

කොළඹ ශ්‍රී ලංකාවේ වෙරළ තීරය දිගේ විහිදී යයි. දීප්තිමත් කඩසාප්පු, යටත් විජිත යුගයේ බිම් සලකුණු සහ රන්වන් වැලි සහිත වෙරළ තීරයන් එහි ඇත. ධෛර්ය සම්පන්න ආකර්ෂණයක් සහිත නගරයක් වන අතර එය දිවයින ගවේෂණය කරන බොහෝ සංචාරකයින්ගේ ආරම්භක ස්ථානයයි.

රජයේ ජාතික හා විධායක ආයතන කොළඹෙහි ද ඇත, නමුත් නිල අගනුවර පිහිටා ඇත්තේ අසල පිහිටි ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ ය. නූතන ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තු ගොඩනැගිල්ල පිහිටා ඇත්තේ මිනිසා විසින් සාදන ලද දියවන්නා ජලාශය මැද පිහිටි කෘතිම දූපතක ය.

ටැන්සානියාව: ඩාර් එස් සලාම් සහ ඩොඩෝමා Tanzania: Dar es Salaam and Dodoma

1973 දී ටැන්සානියානු රජය එය වෙරළබඩ අගනුවර වන ඩාර් එස් සලාම් Dar es Salaam වෙනස් කරන බව නිවේදනය කළ අතර ඩොඩෝමා Dodoma නව අගනුවරක් සඳහා සුදුසුම ස්ථානය ලෙස හඳුනා ගත්තේය.

කෙසේ වෙතත්, ඩොඩෝමා හි විශාල ගොඩනැඟිලි සහ පුළුල් වීදි රාශියක් තිබියදීත්, රජයේ බොහෝ ප්‍රධාන කාර්යයන් තවමත් ඩාර් එස් සලාම් හි ම පවතී. සමහර විට ඩාර් එස් සලාම්ගේ සංස්කෘතික විවිධත්වයෙන් සහ ඉන්දියන් සාගරයේ සුළඟින් ඈත් වීම දුෂ්කර විය හැකිය. එහි වෙරළට ඔබ්බෙන් ඉතා අලංකාර සාගර රක්ෂිතයක් පවා තිබේ.

එහෙත් අඩ සියවසකට ආසන්න කාලයක් ගතවී ඇති පසු, ටැන්සානියාවේ රජය අවසානයේ ඩොඩෝමා වෙත යාමට ඉඩ තිබේ. 2019 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ජනාධිපති ජෝන් මගුෆුලි සිය කාර්යාලය එහි ගෙන ගියේය.

සී.එන්.එන්. වාර්තාක් ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Loading...