රිදීතිරයේ ‘අමිහිරිම හාදු’ 09 ගැන ඔබ දැන සිටියාද ?

රිදීතිරයේ ‘අමිහිරිම හාදු’ 09 ගැන ඔබ දැන සිටියාද ?
Spread the love

චිත්‍රපටයක්‘ කියන්නේ යථාර්ථයෙන් ඔබ්බට ගිය දෙයක්. ඒවා යථාර්ථයක් නම් කවුරුත් සිනමා ශාලාවට යන්නේ නැහැ. මේ යථාර්ථයෙන් ඔබ්බට ගිය ගමන නිසා තමයි සිනමාව අදත් ලෝකයේ සුපිරිම විනෝදාස්වාද මධ්‍ය බවට පත්ව තිබෙන්නේ.

ඒනිසා සිනමාව තුළ සිදුවන දේවල් ඒ ආකාරයෙන් භූමිය මත සිදුවිය යුතු නැහැ. ඊට හොදම උදාහරණයක් තමයි චිත්‍රපටවල සිටින පෙම්වතුන් සහ දුෂ්ඨයින්. ඔවුන් සැබෑ ලෝකයේ එසේ නැහැ. ඒ වගේම තමයි බොහෝ දෙනෙක් නරඹන්න කැමැති, ඒත් නළු – නිළියන්ට නම් ‘ටිකක් අසීරු‘ අවස්ථාවක් වන සිප ගැනීමේ දර්ශන.

Loading...

අපි මේ කියන්න යන්නේ ඒ ගැන. සිනමා පටයේ බොහෝ සුන්දර… ආදරණීය… උණුසුම් සිපගැනීමක් කරන යුවළ ඇත්තටම ඒ දර්ශනයට ‘තෘප්තියෙන්‘ සහභාගී වුණා ද ? නැතිනම් ඒවා ‘හුදු මවා පෑමක්‘ පමණක් ද ?

අපි දැන් කියන්න යන්නේ අන්න ඒ ගැන. චිත්‍රපටයේ බොහෝම ආදරණීය… උණුසුම් හාදු පිටුපස තිබුණ ඇත්ත ගැන.

1. එමා වොට්සන් සහ රූපට් ග්‍රින්ට් Emma Watson and Rupert Grint

එය ඔවුන් දෙදෙනාට වැරැද්දක් ලෙස දැනුනි. තිරරචනයට අනුව හර්මියෝන් සහ රොන් ආදරයෙන් බැඳී ඇති අතර ඔවුන් දෙදෙනා අතර හුවමාරු වන ඒ ප්‍රේමනීය හාදුව අතිෂයින්ම ස්වාභාවිකය. ඒත් ප්‍රශ්නය එය නොවේ. එමා සහ රූපට් අතර සැබෑ ලෝකයේදී ඇති සම්බන්ධතාවයයි. සැබෑ ජීවිතයේ දී, එමා සහ රූපට් එකට හැදී වැඩුණු අතර ඔවුන්ගේ සම්බන්ධතාවය යුවළකට වඩා සහෝදරයෙකුගේ සහ සහෝදරියකගේ සම්බන්ධතාවයට වඩා සමාන ය. ඒ නිසා ඒ ප්‍රේමනීය සිපගැනීමෙන් ඔවුන්ට ඇත්තෙන්ම අමුතු හැඟීමක් දැනුණා විය හැකිය.

2. ඇලිසන් හැනිගන් සහ ජේසන් සේගල්Alyson Hannigan and Jason Segel

ලොකුම ප්‍රශ්නය වූයේ ජේසන් සීගල්ගේ දුම් පානය පුරුද්දයි. අළු බඳුනක් මෙන් සුවඳැති කෙනෙකු සිප ගැනීම ඇලිසන් සැබවින්ම පිළිකුල් කළ නිසා ඇය සෑම හාදුවකටම දඩයක් හඳුන්වා දුන්නාය. හාදුවක් සඳහා ඩොලර් 10 ක් පමණි. නමුත් ඔවුන් සෑම කථාංගයකම පාහේ සිප ගනිමින් බහුවිධ ක්‍රියා සිදු කරන බව සලකන විට ජේසන්ට දිනකට ඩොලර් 200 ක් පමණ අහිමි විය හැකිය. මෙය අති විශාල දඩයකි. එනිසාම අවසානයේදී ඔහු දුම්පානය නතර කළ අතර එතැන් සිට සියල්ල හොඳින් විය. 

3. කේට් වින්ස්ලට් සහ ලෙනාඩෝ ඩිකැප්‍රියෝ Kate Winslet and Leonardo Dicaprio

“ටයිටැනික්” හි සිප ගැනීම මුලදී අමුතු දෙයක් වූ නමුත් එය හොඳින් සිදුවිය. මෙම ගැටළුව බොහෝ කලකට පසු ඔවුන් “Revolutionary Road” නමින් චිත්‍රපටයකට රංගනයෙන් දායක වූ අතර කේට්ගේ සැමියා එහි අධ්‍යක්ෂකවරයා ද විය. සැමියා ඉදිරියේ සිදු කිරීමට නියමිත වූ සිප ගැනීමේ දර්ශන වින්ස්ලට්ට ඉතා අපහසු විය. තවත් කරුණක් වූයේ ලියෝ සහ කේට් ඒ වන විට හොඳ මිතුරන් වීමය. තම ස්වාමිපුරුෂයා ඉදිරිපිට හොඳ මිතුරෙකු සිප ගැනීම ඇත්තෙන්ම අමුතු දෙයක්.

4. මැට් ඩේමන් සහ ඇන්ජලිනා ජොලිMatt Damon and Angelina Jolie

දෙදෙනා  The Good Shepherd” චිත්‍රපටයේ තිරයේ හාදුවක් බෙදා ගත් අතර ඩේමන් එයට තරයේම වෛර කළේය. ඔහු සහ ජොලී වසර ගණනාවක් තිස්සේ මිතුරන් වූ නිසා එය අමුතු දෙයක් විය. ඒ වන විට ජොලි ඔහුගේ හොඳ මිතුරෙකු වූ බ්‍රැඩ් පිට් සමඟ විවාහ වී සිටි බව සඳහන් නොකිරීම නිසා නව අසහනයක් ඇති විය. 

5. හෙලේනා බොන්හැම් කාටර් සහ වුඩි ඇලන්– Helena Bonham Carter and Woody Allen

වුඩි ඇලන් සමඟ “මයිටි ඇප්‍රොඩයිට්- Mighty Aphrodite” චිත්‍රපටයේ හෙලේනා බොන්හැම් කාටර් රඟපෑ අතර එහි සිප ගැනීමේ දර්ශන බියකරු සිහිනයක් විය. වුඩි ඔහුගේ ඉල්ලීම් වලදී ඉතා සුවිශේෂී වූ බවත්, ඒ වන විටත් එය සිප ගැනීමේ දර්ශනයක් පවා වෙහෙසකර බවත්, එය යථාර්ථවාදී පෙනුමක් ලබා දීමට උත්සාහ කළ නොහැකි බවත් ඇය පැවසුවාය. එය වඩාත් අපහසු කරවන තවත් දෙයක් නම් ඇලන් සිපගැනීමට කිසිසේත්ම ප්‍රතිචාර නොදක්වන නිසා බිත්තියක් සිප ගැනීමක් හා සමාන වීමය.

6. ටෝබේ මැගුවර් සහ කර්ස්ටන් ඩන්ස්ට්Tobey Maguire and Kirsten Dunst

එම උඩු යටිකුරු මකුළු හාදුව කිසිසේත් විනෝදයක් නොවීය. ටොබේ හෙළි කර ඇත්තේ ඔහු උඩු යටිකුරු කර ඇති නිසාත්, ඔහුගේ නාසයට ජලය (වැසි) වැගිරෙන නිසාත්, ඔහුගේ මුහුණෙන් අඩක් පෙරළී ඇති වෙස් මුහුණ වායු සැපයුම කපා හැරීම නිසාත් එය භයානක බවය. එම පෙනුම සරාගී ලෙස කිරීම පහසු කාර්යයක් නොවීය. ටෝබේ පැවසුවේ ‘එය හාදුවකට වඩා කටින් කට තැබීමක් බවත් කර්ස්ටන්ට එය භුක්ති විඳීමට හැකියාවක් නොමැති බවත්‘ය.

7. එරික් ස්ටෝන්ස්ට්රීට් සහ ජෙසී ටයිලර් ෆර්ගියුසන්Eric Stonestreet and Jesse Tyler Ferguson

එරික් ස්ටෝන්ස්ට්රීට්ට මුලදී ජෙසී ටයිලර් ෆර්ගියුසන් සිප ගැනීමේ ගැටළු ඇති විය. චිත්‍රපටියක ඔහුට කිහිප වතාවක් සිප ගැනීමට සිදුවුවහොත් එය එක දෙයකි. නමුත් එය බොහෝ කොටස් සහිත රූපවාහිනී වැඩසටහනකි. නමුත් අවසානයේදී, එය රැකියාවක් පමණක් බවත්, තමා නිරූපණය කරන චරිතය සමලිංගික බවත්, ඔවුන් අතර ඉතා ප්‍රීතිමත් සම්බන්ධතාවයක් ඇති බවත්, එය කිසිසේත් ලොකු දෙයක් නොවන බවත් අවසානයේදී එරික් සිතා ගත්තේය. ඉන් පසු ඔහුට ගැටලුවක් හෝ අපහසුතාවක් ඇති නොවුණේය.

8. හීත් ලෙජර් සහ ජේක් ගිලෙන්හාල්Heath Ledger and Jake Gyllenhaal

බ්රේක්බැක් මවුන්ටන්ස් Brokeback Mountains යනු විශිෂ්ට චිත්‍රපටයකි. නමුත් සමීප දර්ශන නළුවන් දෙදෙනාම දැඩි අපහසුතාවට පත් කරන්නක් විය. ඔවුන්ගේ චරිත, ඔවුන්ගේ හැඟීම් හා ලිංගිකත්වය සමඟ ගැළපෙන බැවින් එය අපහසුතාවයට පත්විය. නමුත් නළු නිළියන්ටම එම රංගනය ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීම දුෂ්කර විය. එකල හීත් ලෙජර්ගේ පෙම්වතිය ද චිත්‍රපටයේ සිටි බව සඳහන් කල යුතු අතර එය වඩාත් අවුල් සහගත වීමට ඇය ද හේතුවක් විය.

9. රේචල් මැක් ඇඩම්ස් සහ රයන් ගෝස්ලිංRachel McAdams and Ryan Gosling

“නෝට්බුක්” චිත්‍රපටය රූගත කරන විට ඔවුන් එකිනෙකාට වෛර කළහ. සිපගැනීමේ දර්ශන චිත්‍රපටයට වධ හිංසා පමුණුවා ඇති අතර, එකම කාමරයේ සිටීමට පවා ඔවුන්ට අවශ්‍ය නොවීය. නමුත් සිත්ගන්නා කරුණ නම් චිත්‍රපටය නිමවීමෙන් පසුව දෙදෙනා සැබවින්ම ටික කලක් පෙම්වතුන් වීමය. 

සැකසුම -තුෂාධවි

Loading...